1 Aralık 2016 Perşembe

SQL Server 2012 Kurulumu Sırasında Alınan “Error while enabling Windows feature NetFx3” Hatası Çözümü

Windows Server2012, Windows Server 2016 üzerine Microsoft SQL 2012 kurulumu esnasında Error while enabling Windows feature NetFx3 hatası alırsanız, kuruluma ok dedikten sonra remove işleminin sürmesini sağlayın..

Ardından Cd sürücünüze işletim sistemi cd'sini yerleştirdikten sonra yönetici yetkisiyle PowerShell komut istemciyi açın.Add-WindowsFeature Net-Framework-Core –Source D:\Sources\SxS

yukarıdaki komutu yazarak gerekli kurulumların bitmesini bekleyin. Kurulum bilgisayarınızın jızına göre 3-5 dakika sürebilir. Kurulumun ardından SQL 2012 kurulumunu yeniden başlatın.

28 Kasım 2016 Pazartesi

SSH ile FTP kullanımı


Linux tabanlı sunucular arasında dosya transferi mc komutu ile yapılabilir.

SSH ile FTP kullanımı ve Sunucular arası FTP kullanımı nasıl yapılır?

Örneğin A Sunucum reseller paket diyelim. Haliyle reseller paketlerinde SSH kullanımı kapalı olabilir. B sunucum ise yeni satın aldığım VPS hosting diyelim.

A sunucusundaki kopyalamak istediğim domaine ftp kullanıcı oluşturuyorum ve B sunucusundan ftp bağlantısı yaparak dosyaları sunucuların internet hızıyla ( Ortalama 100 MB ) aktarımını gerçekleştiriyorum.

Bu işlem için mc kurulu olması gerekiyor.

debian için apt-get install mc
centos için redhat yum install mc

mc kurulduktan sonra SSH ekranında mc yazmamız yeterli.Karşımıza mavi bi ekran gelecek f9 tuşuna basın ftp link girmemiz gerekiyor. (Verdiğim örnekte dosyaları A sunucusundan çektiğimiz için, A sunucusunda verdiğimiz FTP kullanıcı ve parolasını yazmak zorundayız)

Yazmamız gereken alan şu formatta olmalıdır;

kullanıcı:sifre@ftp.alanadi.com

yukarıdaki  gibi adresi girip ok tuşuna basın karşı tarafın ftpsi gelecek.

Kopyalamak için insert tuşu ile seçin seçtiğiniz dosya veya dizin sarı olacak. Aynı zamanda bu alanda mausede aktif olacağından menüyü kullanabilirsiniz.

Kopyalanacak klasörleri seçtikten sonra f5 tıklarız, biz nereye kopyalamamız gerektiğini belirtecektir. Bu alana ise yeni sunucumuzdaki dosya yolunu yazarız. OK dedikten sonra ise dosyalar kısa bir süre içerisinde A sunucusundan B sunucusuna transferi başlayacaktır. Gigabytelarca veriyi bu sayede saatlerce uğraşmak yerine 5-10 dakikada transferini gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki kısa yol tuşlarını kullanabilirsiniz;

Kopyalama : f5
Taşıma : f6
Yeni klasör aç: F7
Sil: F8
mc' den çıkış: F10

sahiplik-mc-kullanimi-shh-ftp-kurulum-kullanim-2

Dosya Aktarımları sonucunda dosyaların sahiplikleri değişeceğinden aşağıdaki komut ile dosyalarını yeni sunucumuzda kullanabilir hale geleceğiz;

(500 benim diğer sunucumda filezilla da gördüğüm değeridir, siz kendinize göre değiştirebilirsiniz.)

chown -hR 500:500 *

Tuhaf Google Aramaları

Dünyanın neredeyse eli ayağı konumundaki Google arama motorundan gizli aramalar, süpriz sonuçlar çıkabiliyor. Bunu Google'ın neden yaptığı bilinmez ama birçoğumuz için eğlenceli ve keyifli olabilir. Deneyebilirsiniz.

1- Arama çubuğuna do a barrel roll yazdığımızda işler değişiyor, ekranlar kendi etrafında bir tur atıyor. Google gizli tuhaf aramalarında bizde bu olayı 1. sıraya koyduk.

2- İkinci sırada sizi bir oyun bekliyor. Google’a 'zerg rush' yazarsanız bir anda ekranınızda '0'lar çıkacak ve Google ekranındaki her şeyi yemeye başlayacaklar. Sizde mouse ile onlara tıklayarak yok edebileceksiniz.

3- Google'dan romantik ve bir o kadarda bunalıma sürükleyen biir arama sonucu bizi bekliyor. What is the loneliest number (En yanlız numara hangisidir?)  yazıldığında bize 1 sonucunu getiriyor.

4- Monitöre biraz eğim vermekmi istiyorsunuz? Neden böyle birşey istiyorsunuz ki? Neyse eğer böyle bir emeliniz varsa bunu Askew veya tilt yazarak gerçekleştirebilirsiniz.

5- Burada da nedendir bilinmez kafasını buzdolabına sokan insanların fotolaarına 241543903 sayısı etiketlenmiş, Eğer 241543903 sayısını aratırsanız , kafasını buzdolabına sokmuş insanları göreceksiniz.

6- Dinazor oyunu: İnternetinizin kesik olduğunda sıkılmayasınız diye google size Dinazor oyunu öneriyor. Oyuna başlamak için Space (Boşluk) tuşuna basmanız yeterli, Dinazoru yine space tuşuyla zıplatarak puanları kazanmaya başlayabilirsiniz.

google dinazor oyunu

advancedgoogle_logo

GOOGLE DETAYLI ARAMA İPUÇLARI

1- Kelime grubu veya cümle arama : tırnak işareti (" ") kullandığınız zaman, Google tırnak işaretlerinin arasındaki tam kelime grubunu arar. Bir kelimenin önüne koyulan eksi işareti (-) arama sonuçlarından o kelimeyi çıkartırken, koyulacak artı (+) işareti o kelimenin aramanızda önemli olduğunu belirtir.

2- Belirli bir site içerisinde aramak:  "aranılan kelime site: internet sitesi" şeklindeki bir arama bize sadece o site içerisinde geçen kelimelerin sonucunu getirir.

3- Google bir sözlük müdür?: Bu sizin Google'a bakışınıza bağlı, bence googlee birçok şeydir. Örneğin bir sözlük diyebiliriz. define:kelime şeklinde arattığınızda size bu kelimenin açıklamasını yapacaktır.

4- Google hesap makinası olarak kullanma: Google sizin matematik işlemelerinizide yapabilir, Bunun için arama çubuğuna 4*4= yazdığınızda size sonucunu bir hesap makinası uygulamasııyla birlikte çıkaracaktır.

5- Lokasyon bazlı bilgilere ulaşma: havadurumu bölge adı aramasıyla bölgenizdeki günlük hava durumuna ulaşabilirsiniz. time şehir adı ise yerel saati bildirecektir.

6- Ulaşılamayan sitelere nasıl ulaşabiliriz: cache:internet sitesi ile kapalı bir siteye ulaşılabilir.

19 Eylül 2016 Pazartesi

Süper Lig ve 1.Lig Puan Durumu Botu (TFF.Org)


Spor sitelerinin yan kısmında görürsünüz, Süper Lig ve 1.Lig puan durumunu sizde kendi sitenizde online olarak yayınlayabilirsiniz. Bilgiler Tff.org sitesinden çekilmektedir.

  • Süper Lig Puan Durumu Botunu İndir

28 Temmuz 2016 Perşembe

Pokemon Go İntel İşlemci Desteği

Dünyada hızla kullanıcı patlaması yapan Pokemon Go oyunu, intel işlemcili cep telefonlarında oynanamıyordu.

Bu yüzden hevesi kursağında kalan Zenfone 2 gibi intel işlemciye sahip cep telefonu sahipleri Pokemon avına çıkmayı beklemekteydi.

Şimdi Pokemon Go intel işlemci desteğine kavuştu.

Buradan güncel Pokemon Go intel apk dosyasını indirebilirsiniz.

12 Temmuz 2016 Salı

Pokemon Go Çılgınlığı

Pokemon Go çılgınlığı Türkiye'de de başladı ve neredeyse şimdilerin en çok konuşulan malzemesi haline geliverdi. Pokemon benim çocukluğumdan ziyade gençlik dönemime denk geldiği için isim itibariyle pek dikkatimi çekmesede, Pokemon Go adında piyasaya sürülen oyununu daha oynayamadan makalesini yazmaya karar verdim.

pokemon go nedir download


Niantic firmasının yaptığı oyunda sanal gerçeklik bir anda oyuncuları evinin odasından veya bilgisayar başından kaldırarak hayatın içerisinde olmaya zorluyor. Gps yardımıyla bulunduğu yerin, veya bulunduğu yerin oldukça uzağına kadar seyahat edip pokemon avına katılabiliyor. Sırf bu özelliği bile oyunu diğerlerinden farklı kıldığı içindir ki oyun ilerleyen günlerde daha da fazla tutulacak.

İNDİR: Oyunun Android versiyonunu  BURADAN direk telefonunuza indirebilirsiniz. Unutmadan oyunu oynayabilmek için kendinizi başka bir ülkeden bağlanıyor gibi göstermeniz gerekiyor. Bunuda Vpn tarzı uygulamalarla gerçekleştirebilirsiniz. Yakında Türkiye versiyonuda çıkacaktır.

Not: Oyun atom ve intel işlemcilerle uyumlu olmadığından bendeki Zenfone 2 telefona kurulumu yapıldı ancak siyah ekranda takıldı. İntel uyumlu oyun henüz piyasaya çıkmadı. Çıktığında buradan bilgi paylaşımı yaparım.

Dikkat: Pokemon avında dikkatli olun, kişilerin özel mülkiyetine izinsiz girmek ülkemizde suç teşkil etmektedir. 

Güncel: Pokemon Go intel işlemcili desteği artık var. Buradan güncel Apk dosyasını indirip kurabilirsiniz.

8 Haziran 2016 Çarşamba

Çözüm | Sd Kart Boyutu Küçüldü - Küçük Görünüyor - Biçimlendirme

Sd veya Micro Sd kartınızın boyutu bazı durumlarda yazılımsal sorunlardan dolayı kapasitesinden daha küçük görünebilir. Örnek verecek olursak, bendeki micro sd kart boyutu 8 GB iken birden 50 Mb görmeye başladı, hal böyleyken bir çok sorunlarıda beraberinde getirdi.

Boyutu küçülen Micro veya Sd kartınız için sırasıyla şu işlemleri yapabilirsiniz.

Başlat - Çalıştır' a diskpart yazıp enter basıyoruz

Komutlarımız :

1- list disk (bilgisayardaki takılı diskleri listeler, dolyısıyla bu işlemi yaparken microsd kartımızın takılı olduğundan emin olalım)

2- micro sd kartımızı buradan seçelim, genelde disk 0 bilgisayarınızın diskidir. Select Disk 1 seçip devam edelim.

3- clean

4- create partition primary (Yeniden disk bölümünü oluşturalım)

5- assing letter g: (Diskimize harf atayalım, ben G harfi atadım. Siz kullanılmayan başka bir harf atayabilirsiniz.

micro sd kart formatlama

 

Bu işlemlerden sonra SDFormatter tarzı programlar kullanarak diski formatlayabiliriz.

23 Mart 2016 Çarşamba

Wordpress Masaüstü Bildirimi Nasıl Yapılır - Eklenti - OneSignal Push Notifications

Wordpres tabanlı bir web sayfanız var ve istiyorsunuz ki yayınladığınız makale veya haberin okuyucularınızın bilgisayarına bildirim olarak gitsin... Bu uygulama sayesinde abonelik sistemi ile bilgisayarın bir köşesinden okuyucularınızı haberdar edebileceksiniz.

OneSignal Push Notifications Wordpress eklentisi ile bu işinizi halledebilirsiniz.

Bu eklentiyi sisteminize kurduktan sonra birkaç detaylı ayara ihtiyacınız olacak.

  • Öncelikle https://console.developers.google.com/project adresinden yeni bir proje oluşturup , oluşturduğunuz bu projenin Numarasını ve Api Keyini alacaksınız


Örnek Proje Numarası: 703322744261

Örnek Api Key: AIzBSyC_N8hcAeDaZEELfPadGnKBWE5zrmAdYfr

  • Daha sonra https://onesignal.com/ adresinden üye oluyoruz ve yönetim panelinden "add new app" ile yeni bir uygulama oluşturup buradan da Api Key oluşturup wordpress tarafında  OneSignal Push Notifications - Configuration kısmına değerleri gireceğiz.


wordpress-masaustu-bildirim

Tüm bu ayarları yaptıktan sonra , abonelerinizi bekleyebilirsiniz. Sitenizin köşesinde bir kutucuk size abone kaydı yapacaktır. Daha sonra blogunuza yeni bir haber yazı girdiğinizde 20 sn (bu saniye ayarını da eklenti ayarlarından değiştirebiliyorsunuz) sonra ekranın köşesinde (başka bir sitede geziyor olsa bile) masaüstü bildirimi olarak görünecektir. Bu uygulamayı şuradaki siteden test edebilirsiniz.

wordpress-masaustu-bildirim-2

 

uygulamanın yönetim konsolu oldukça kullanışlı, OneSignal.com sitesindekii panelinizden Uygulama özellikleri,Otomatik mesaj, abone olan üyelerinizi görebilir ve abonelerinize direk masaüstü bildirimi atabilirsiniz.

OneSignal Push Notifications-3

 

Uygulamanın Android ve İOS tarafıda bulunmakta ancak vakit bulduğumda inceleyebilirsem buradan yazmaya devam edeceğim.

Başka bir yazıda görüşmek üzere...

 

16 Mart 2016 Çarşamba

Güvenilir ve Uygun Fiyatlı VPS Sunucu Reseller Hosting Tavsiyesi

Yerli ve yabancı bir çok hosting firması ile çalıştım. Bir çoğundan da pılımı pırtımı toplayıp uzaklaştım, hemen her taşınma işlemi baş belası olsa da bunu sıklıkla yaptığınızdan antrenmanlı oluyorsunuz. Bir kez taşındıktan sonra birazda alışkanlık oluyor diyebilirim. Bu operasyonları sıklıkla yaşadığınızda ise size hizmet vereceğiz, güvenlik vereceğiz diye bir çok firmadan olabildiğince uzak kaçıyorsunuz.

Türkiye'deki yerli firmaların hakkını yemek istemiyorum ancak yurt dışında birkaç dolara satılan hostinglerin burada onlarca dolara satılmasına da anlam veremiyorum. Başta google yayıncıları olmak üzere zaten hazırladıkları makalelerden kıt kanaat gelir kazanabilen siteler, yıllık domain ücretini bile karşılayamaz hale gelmişken, bir hostinge aylık onlarca   dolar vermeye gerek duymuyorum.

Burada birkaç hosting firması tavsiye edeceğim. Sizde faydallandığınız, hizmet alıp memnun kaldığınız firmaları yorum bölümüne ekleyebilirsiniz.

  1. Digital Ocean : Sadece aylık 5 USD karşılığında VPS satın alabiliyorsunuz. Aylık 5 USD karşılığında satın aldığınız VPS Sunucunun minimum özellikler ise 512 MB ram, 20 GB Disk ve 1000 GB trafik şeklindedir. İlk üyelikle birlikte sistem sizin hesabınıza 10 USD daha ekliyor. Bununda anlamı 5 USD ile sistemi 3 ay kullanabiliyorsunuz. Sistem tamamen otomatik olduğundan birkaç tıklama ile hangi sunucuyu hangi versiyonda istiyorsanız kurabiliyorsunuz. (Ubuntu, Centos, Fedora, Debian, Core OS, FreeBSD)


2016-03-16 10-24-45 DigitalOcean - Control Panel - Google Chrome

2. HostUS : Amerika 'daki bu firma ise oldukça yeterlilik seviyesinde, Bu hosting firması Digital Ocean'dan farklı olarak birçok ürün gamı bulunuyor. Hosting firmasından Reseller ve Sunucu paketleri arasında seçim yapmakta zorlanacağınıza eminim.

Çünkü hemen her ürünün fiyatı Türkiye ortalamasının çok çok altında. Misal verecek olursam 20 domain çalıştırabileceğiniz bir Reseller (Bayi) Hosting paketi aylık 6,99 USD...

Yine aynı şekilde bir VPS sunucuya ihtiyacınız var ise komik fiyatlar karşınıza çıkıyor.  3 GB ram, 120 GB disk, 3000 GB Trafikli bir VPS sunucuyu Türkiye'de aylık ortalama 30-40 USD öderken, HostUS firmasında sadece 8,95 USD ödüyorsunuz. VPS15OFF kodu ile satın alırsanız %15 indirimde kazanıyorsunuz ve ödediğiniz rakam 7,61 USD oluyor.

2016-03-16 10-29-13 HostUS - Unmanaged OpenVZ VPS - Google Chrome

Unutmadan söylemek gerekirse, yaklaşık 2 aydır web sitelerim bu iki hosting firmasında yer alıyor ve memnunum. Eğer günlük 5-10 k arası siteleriniz var ise trafik ve makina yetersizliği çileleri altında ezilmeyin, taşının kurtulun diyebilirim.

26 Şubat 2016 Cuma

Google Detaylı Arama ve Gizli Aramaları

Dünyanın neredeyse eli ayağı konumundaki Google arama motorundan gizli aramalar, süpriz sonuçlar çıkabiliyor. Bunu Google'ın neden yaptığı bilinmez ama birçoğumuz için eğlenceli ve keyifli olabilir. Deneyebilirsiniz.

1- Arama çubuğuna do a barrel roll yazdığımızda işler değişiyor, ekranlar kendi etrafında bir tur atıyor. Google gizli tuhaf aramalarında bizde bu olayı 1. sıraya koyduk.

2- İkinci sırada sizi bir oyun bekliyor. Google’a 'zerg rush' yazarsanız bir anda ekranınızda '0'lar çıkacak ve Google ekranındaki her şeyi yemeye başlayacaklar. Sizde mouse ile onlara tıklayarak yok edebileceksiniz.

2016-02-26 08-32-15 Ekran görüntüsü

 

3- Google'dan romantik ve bir o kadarda bunalıma sürükleyen biir arama sonucu bizi bekliyor. What is the loneliest number (En yanlız numara hangisidir?)  yazıldığında bize 1 sonucunu getiriyor.

4- Monitöre biraz eğim vermekmi istiyorsunuz? Neden böyle birşey istiyorsunuz ki? Neyse eğer böyle bir emeliniz varsa bunu Askew veya tilt yazarak gerçekleştirebilirsiniz.

5- Burada da nedendir bilinmez kafasını buzdolabına sokan insanların fotolaarına 241543903 sayısı etiketlenmiş, Eğer 241543903 sayısını aratırsanız , kafasını buzdolabına sokmuş insanları göreceksiniz.

6- Dinazor oyunu: İnternetinizin kesik olduğunda sıkılmayasınız diye google size Dinazor oyunu öneriyor. Oyuna başlamak için Space (Boşluk) tuşuna basmanız yeterli, Dinazoru yine space tuşuyla zıplatarak puanları kazanmaya başlayabilirsiniz.

google dinazor oyunu

advancedgoogle_logo

GOOGLE DETAYLI ARAMA İPUÇLARI

1- Kelime grubu veya cümle arama : tırnak işareti (" ") kullandığınız zaman, Google tırnak işaretlerinin arasındaki tam kelime grubunu arar. Bir kelimenin önüne koyulan eksi işareti (-) arama sonuçlarından o kelimeyi çıkartırken, koyulacak artı (+) işareti o kelimenin aramanızda önemli olduğunu belirtir.

2- Belirli bir site içerisinde aramak:  "aranılan kelime site: internet sitesi" şeklindeki bir arama bize sadece o site içerisinde geçen kelimelerin sonucunu getirir.

3- Google bir sözlük müdür?: Bu sizin Google'a bakışınıza bağlı, bence googlee birçok şeydir. Örneğin bir sözlük diyebiliriz. define:kelime şeklinde arattığınızda size bu kelimenin açıklamasını yapacaktır.

4- Google hesap makinası olarak kullanma: Google sizin matematik işlemelerinizide yapabilir, Bunun için arama çubuğuna 4*4= yazdığınızda size sonucunu bir hesap makinası uygulamasııyla birlikte çıkaracaktır.

5- Lokasyon bazlı bilgilere ulaşma: havadurumu bölge adı aramasıyla bölgenizdeki günlük hava durumuna ulaşabilirsiniz. time şehir adı ise yerel saati bildirecektir.

6- Ulaşılamayan sitelere nasıl ulaşabiliriz: cache:internet sitesi ile kapalı bir siteye ulaşılabilir.